Jak przygotować się do badania krwi?

Jak się przygotować przed wizytą w laboratorium? To zagadnienie spędza sen z powiek każdemu kto chodź raz miał wykonywane badania krwi (i...

Czy trzeba być na czczo na pobranie krwi? O której robić badania? Pobranie krwi - zasady.
Jak się przygotować przed wizytą w laboratorium? To zagadnienie spędza sen z powiek każdemu kto chodź raz miał wykonywane badania krwi (i nie tylko). Jeść czy nie jeść? Co pić? Czy w ogóle pić? Co ponad to ?

Biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek nie ma pojęcia jak wykonywane są badania, co wpływa na wynik i dlaczego, przedstawię najważniejsze i ogólnie zalecania przed pobraniem krwi. Nie każde z badać wymaga spełnienia ich wszystkich, ale najbezpieczniej będzie kiedy będziemy stosować się za każdym razem do każdego z nich.


  1. Badania najlepiej robić w godzinach porannych. Najczęściej zalecane godziny to 7-9. Punkty pobrań mają różny czas pracy jednak dobrze trzymać się tego przedziału. Przede wszystkim najłatwiej jest wtedy być na czczo. Dodatkowo nasz organizm działa „cyklicznie” czyli stężanie pewnych substancji zmienia się w raz z porą dnia (min. enzymy wątrobowe, fosfor, cynk, hormony)
  2.  Należy być na czczo. Unikamy picia kawy i herbaty (kofeina wpływa między innymi na wzrost glukozy we krwi). Najlepiej 2-3 dni przed badaniem unikać spożycia alkoholu (może to zakłamać wyniki min. poziomu krwinek czerwonych oraz prób wątrobowych). Nie wykonujemy badać jeśli radykalnie zmieniliśmy naszą dietę w krótkim czasie przed badaniem. Nie głodujemy, nie stosujemy diety białkowej, unikamy objadania się – to ma naprawdę ogromny wpływ na badania. Wskazane jest stosowanie naszej normalnej diety przez ok. 10 dni przed badaniem. Przed niektórymi badaniami konieczne jest zastosowanie specjalnej diety, ale na pewno powie nam o tym lekarz kierujący.
  3. Nie palimy papierosów. Pod wpływem nikotyny niektóre parametry zmieniają się znacznie w krótkim czasie. Jeśli naprawdę musimy to chociaż po badaniu albo minimum godzinę przed.
  4. Należy zadbać o swój komfort psychiczny. Unikamy wykonywania badać w bardzo stresującym dla nas momencie życia. Dzień przed badaniem należy się wyspać i spokojnie udać na pobranie krwi. Nie wstajemy gwałtownie. Nie wykonujemy forsownych treningów z rana, ani też na ok.12-24 godzin wcześniej. Na ile to możliwe należy zachować wstrzemięźliwość seksualną (jedna noc wystarczy). Bezpośrednio przed badaniem należy spokojnie posiedzieć przez ok.15 min.
  5. Nie doprowadzamy do odwodnienia. Dzień wcześniej pijemy zalecaną ilość wody. Dobrze jest też wypić szklankę niegazowanej wody (bez dodatków!) po przebudzenia. Wpływa to głównie na komfort badania. Żyły są lepiej widoczne, a probówka napełnia się szybciej. Krew ma odpowiednią gęstość.
  6. Ważną kwestią jest przyjmowanie leków i suplementów diety, a także preparatów ziołowych. O czasie przyjęcia leków na choroby przewlekłe powinien zadecydować lekarz. Dobrze jest poranną dawkę leków przyjąć po wykonaniu badania. Suplementy i preparaty ziołowe najlepiej byłoby odstawić np. witaminy, mogą fałszować faktyczny poziom witamin w organizmie. Niektóre leki i zioła mogą negatywnie wpływać na wyniki badać krzepnięcia krwi (istotne przed zabiegami!) min. dziurawiec, żeń-szeń, białko soi, a także popularna aspiryna i polopiryna. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne bez recepty, mogą fałszywie obniżać markery stanu zapalnego np. OB i CRP. Jeśli odstawienie farmaceutyków jest dla nas problemem lub nie zezwala na to lekarz bezwzględnie należy poinformować o tym personel laboratorium.
  7. Kobiety nie powinny wykonywać badań krwi w okresie około miesiączkowym i podczas miesiączki. Jeśli kobieta jest w ciąży powinna zgłosić ten fakt. Zmiany parametrów są zjawiskiem fizjologicznym.

Pamiętajcie w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwość warto zadzwonić do laboratorium , tam na pewno wykwalifikowany personel odpowie na nasze pytania. W wielu laboratoriach dostępne są również ulotki z wypunktowanym przygotowaniem do badań.

Dbajmy o siebie!

Zobacz również:

0 komentarze