Morfologia #1

Morfologia jest jednym z podstawowych badań przesiewowych i profilaktycznych. Powinno się ją wykonywać przynajmniej raz do roku, nawet j...


morfologia podstawowe informacje
Morfologia jest jednym z podstawowych badań przesiewowych i profilaktycznych. Powinno się ją wykonywać przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów chorobowych . Badanie to polega na obraniu 5 ml krwi żylnej do specjalnej probówki, najczęściej z żyły łokciowej.
Należy pamiętać, że na wynik morfologii może wpłynąć wiele czynników zewnętrznych takich jak: manipulowani igłą w żyle, zbyt długo zaciśnięta staza czy zbyt głębokie wkłucie.

Do wykonania morfologii nie ma żadnych przeciwwskazań. Może wykonać ją każdy. Jest refundowana przez NFZ i może ją przepisać każdy lekarz POZ.  Jest również badaniem tanim, dlatego nawet wykonana prywatnie nie obciąża domowego budżetu.

Dlaczego warto robić morfologię?

Krew obwodowa jest zawiesiną elementów morfotycznych w osoczu tj, krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi,  toteż badanie to, jako jakościowe i ilościowe określenie składu i morfologii tychże elementów daje dobry wgląd i wystarczającą podstawę do dalszych, ewentualnych działań diagnostycznych.

Morfologię oprócz działania profilaktycznego wykonuje się w przypadku podejrzenia wszelkich niedokrwistości (anemii), nadkrwistości, infekcji, mało lub nadpłytkowości, innych chorób krwi, krwotoków  itp. Ujawnia również stan nawodnienia organizmu np. odwodnienie.

W laboratoriach wyróżniamy morfologię
  • 3diff  - podział leukocytów na 3 grupy: limfocyty, neutrofile, mieszane
  • 5diff – tzw. morfologia pełna stanowi podział białych krwinek na” limfocyty, neutrofile, bazofile, eozynofile oraz monocyty
Równolegle z morfologią wykonywany jest pomiar hemoglobiny.

Interpretacji wyników dokonuje się na podstawie zakresu referencyjnego dla danego laboratorium. Laboratorium jest zobowiązane określić swoje normy  w zależności od analizatora na którym pracuje oraz opracować je na grupie badanych  zdrowych ludzi zamieszkujących dany środowisko. 
Zakresy referencyjne różnią się w zależności od rasy, wieku i płci. 
Dzieci posiadają inny skład fizjologiczny krwi niż dorośli, natomiast mężczyźni mają min. wyższe stężenie hemoglobiny niż kobiety ze względu na budowę naszych organizmów - mają więcej mięśni, czyli potrzebują więcej tlenu.

Dlatego jeśli chcemy posiadać rzetelny przekrój naszego zdrowia, wykonywać morfologię (raz wszelkie inne badania), w miarę możliwości w jednym laboratorium.
Jak się przygotować do badania?
Pisałam o tym tutaj.

Tak więc do dzieła! Zrób swoją coroczną morfologię!
____________________________________________________
W kolejnych częściach zajmę się tajemniczymi skrótami na naszych wynikach z morfologii ☺

Zobacz również:

0 komentarze