Kim jest diagnosta laboratoryjny?

27 maja obchodzimy dzień diagnosty laboratoryjnego. Mało kto o tym wie. Ba! Malo kto wie o tym kim jest diagnosta laboratoryjny.

analityk medyczny, analityka, medycyna laboratoryjna


27 maja obchodzimy dzień diagnosty laboratoryjnego. Mało kto o tym wie. Ba! Malo kto wie o tym kim jest diagnosta laboratoryjny.

Kiedy idziesz na badania  do laboratorium lub szpitala nie zastanawiasz się, co dalej dzieje się z próbką, którą oddajesz. Twój jedyny kontakt z pracownikiem ogranicza się najczęściej do pani, która rejestruje i pielęgniarki, która pobiera od ciebie krew. A co później? Wynik robi się sam? Pani PIELĘGNIARKA włącza guzik i wyskakują wyniki? Taka wizję ma, myślę, blisko 90% naszego społeczeństwa… Jest jednak ona nieprawdziwa.

W laboratoriach pracują technicy laboratoryjni oraz diagności laboratoryjni. 
Techników jest coraz mniej. Są to ludzie po dwuletnim studium, które niestety już nie funkcjonuje. Ich praca jest bardziej „techniczna” tzn. odwirowują krew i przygotowują do dalszej obróbki, badań. Segregują probówki na poszczególne pracownie. Często również wykonują badania, ale nie są uprawnieni do ich autoryzacji.

Autoryzują diagności – czyli ludzie, którzy ukończyli  5 letnie studia analityki medycznej lub medycyny laboratoryjnej na uniwersytecie medycznym.

Studia te są jednolite, trudne i dają solidną podstawę do dalszego rozwoju. Dalszego, bowiem dróg i miejsc pracy, gdzie możecie spotkać diagnostę jest wiele i każda wymaga innej, specjalistycznej wiedzy, a co za tym idzie ciągłej nauki.

Diagności, tak jak lekarze i inne zawody medyczne, mają obowiązek ciągłego szkolenia (zbieramy punkty za szkolenia i konferencje), z którego są rozliczani.  Możemy, również podjąć specjalizację (niestety opłacana z własnej kieszeni i bardzo trudno się na nią dostać) np. z genetyki medycznej, hematologii, toksykologi, mikrobiologii, serologi i transfuzjologii  czy ogólnej diagnostyki laboratoryjnej.

Istnieje, o czym wie garstka ludzi,  oficjalny spis osób uprawnionych do pracy w laboratorium medycznym na podstawie nadanego Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego (tak jak u lekarzy). Prawo te możemy niestety utracić w przypadku udowodnionego błędu przy pracy. Traci ono również swoją "ważność" w przypadku dłuższej niż 5 lat przerwy od pracy w zawodzie.

Diagnosta laboratoryjny wykonuje badania na specjalistycznej aparaturze, obrabia materiał, kontroluje i autoryzuje wyniki badań, pod którymi podpisuje się własnym nazwiskiem. Jest nieodzowną częścią pracy lekarza.

Wykonujemy badania biochemiczne, hematologiczne, rozmazy szpiku, cytometryczne, genetyczne. Pracujemy przy patologach, cytologiach ginekologicznych, w stacjach krwiodawstwa  oraz klinikach in vitro. 

Także następnym razem kiedy będziesz w laboratorium pomyśl ciepło o tych, którzy pracują za drzwiami!

Zobacz również:

0 komentarze